Unirea Dej obține prima victorie în play-off și reintră în lupta pentru baraj

| Foto: ZIUA de Cluj

Formația pregătită de Dragoș Militaru a învins cu 1-0 Gloria Buzău și a egalat la puncte vecina de clasament.

Oaspeții au fost cei care au controlat primele minute ale partidei și au încercat să marcheze cât mai rapid un gol ce se putea dovedi a fi decisiv. Defensiva Unirii și portarul Railean au fost la datorie, iar tabela a rămas neschimbată.

Mai mult, Fulga a avut două mari ocazii, prima din situație de 1 la 1 cu portarul advers, însă după 45 de minute scorul era egal, 0-0.

Actul secund a arătat o altă față a gazdelor, care au forțat, în timp ce buzoienii nu au mai reușit evoluția din prima parte.

Eforturile jucătorilor Unirii Dej au dat în cele din urmă roade, în minutul 64, când Fulga a insistat pentru o minge, a intrat în careu și a fost faultat, iar centralul a dictat penalty. Căpitanul Alex Pop și-a asumat răspunderea, l-a învins pe Rusu și a declanșat bucuria la Dej (65).

Elevii lui Dragoș Militaru au suferit pe final, dar în cele din urmă au obținut un rezultat mare, iar visul unui joc de baraj e încă viu.