Victorie pentru Simona Halep în optimi, la Eastbourne. Românca va avea parte de un duel tare în sferturi

| Foto: rolandgarros.com

Fostul lider mondial a reușit să treacă în trei seturi de Polona Hercog, scor 6-1, 4-6, 6-3, într-o oră și 48 de minute.

După victoria în fața lui Hsieh Su-Wei, Simona Halep s-a impus și în optimi, la primul turneu pregătitor pentru Wimbledon. Românca a trecut de Polona Hercog (60 WTA), după trei seturi. După ce s-a impus cu 6-1 în primul set, fostul lider mondial a cedat în setul secund, scor 6-4. Totuși, Halep a reușit să se impună în decisiv cu 6-3.

"A fost un meci greu, știam că joacă bine, a trebuit să fiu atentă, nu știi la ce să te aștepți pe iarbă. Am fost puternică pe picioare și am greșit puține puncte. Am fost la Londra, am jucat pe iarbă, îmi place să joc aici, la Eastbourne. Sper să joc mai bine decât acum doi ani. Vreau să fiu concentrată la ce am de făcut", a declarat Halep, la finalul jocului, potrivit Digisport.

Pentru fostul lider mondial urmează duelul cu Angelique Kerber, favorita numărul patru a turneului britanic.