News alert Lovitură pentru Guvernul Veștea. George Simion a făcut anunțul momentului: „Parlamentarii AUR NU îl vor vota”
- Scris de Sergiu Vlăgea
- azi, 14:42
- Politica
- Ascultă știrea
Preşedintele AUR, George Simion, a anunţat luni că, dacă acest guvern va fi votat diseară, nu va beneficia de susţinerea parlamentarilor AUR. El a precizat că îl aşteaptă la sediul partidului pe premierul desemnat Adrian Veştea.
„La fel cum toți cei 90 de parlamentari AUR au votat moțiunea de cenzură depusă de noi, nu mă interesează ce au făcut alte formațiuni politice, la fel diseară dacă va exista un vot, cu un premier care n-a venit să ne ceară susținerea, ne-a zis că trebuie să dăm dovadă de patriotism.
Acest Guvern, dacă va fi votat diseară, nu va beneficia de susținerea parlamentarilor AUR. Îl așteptăm pe domnul Veștea la sediul partidului, pe Nicușor Dan să zică public dacă este nevoie de voturile AUR, și într-o întrevedere, dacă parlamentarii AUR mai sunt extremiști”, a declarat George Simion, într-o declarație de presă susținută la Palatul Parlamentului.
El a mai arătat că îl aşteaptă pe premierul desemnat, Adrian Veştea, la ora 20.00, la sediul partidului.
Birourile permanente reunite ale Parlamentului au decis ca plenul comun în care se va da votul în cazul Guvernului condus de Adrian Veștea să aibă loc luni, începând cu ora 21:30.











