Tensiuni maxime în Parlament: AUR a plecat din sală / Guvernul Veștea, în mare pericol
- Scris de Sergiu Vlăgea
- azi, 22:19
- Politica
- Ascultă știrea
Ședința comună a Camerei Deputaților și Senatului pentru votul de învestire a Guvernului Veștea a început în Parlament și este în plină desfășurare. Cabinetul condus de Adrian Veștea are nevoie de 233 de voturi pentru a fi învestit.
George Simion a dat semnalul parlamentarilor AUR să se ridice din sală și să plece.
De 35 de ani, ați fost la conducere. De 35 de ani, în România, trădarea a fost la ordinea zilei și a intrat în banal, în cotidian (...) Eu și cei din această sală care nu sunt trădători părăsim această sală sinonimă cu trădarea”.
La rândul lui, Petrișor Peiu a afirmat că niciun parlamentar AUR nu va vota învestirea Guvernului Veștea.
Premierul desemnat, Adrian Veştea, a declarat, luni seară, că adevărata problemă pe care ţara o are acum este legată de o criză de încredere între cetăţean şi stat, punctând că misiunea guvernului său va fi de a reconstrui această încredere.
Ilie Bolojan nu este prezent la ședința decisivă pentru Guvernul Veștea, potrivit surselor Digi24.
Votul asupra cererii de acordare a încrederii Parlamentului asupra programului și a întregii liste a Guvernului va fi secret cu bile.
Pentru ca Guvernul să fie învestit este nevoie de votul favorabil a cel puțin 233 de parlamentari.
Vezi și cum votează parlamentarii Clujului la învestirea Guvernului Veștea.











