Foto Sicriul deschis, cu trupul neînsuflețit al părintelui Alexandru Ghenț, purtat în jurul bisericii. Înhumat în pridvorul așezământului monahal din Feleacu
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 08:43
- Religie
- Ascultă știrea
Trecut la Domnul marți, 23 iunie 2026, părintele arhimandrit Alexandru Ghenț, starețul Mănăstirii Feleacu și parohul comunității din Feleacua fost înmormântat joi, 25 iunie, în cripta din pridvorul bisericii noi a așezământului monahal, ctitoria sfinției sale, anunță Mitropolia Clujului.
Părintele arhimandrit Alexandru Ghenț, starețul Mănăstirii Feleacu și parohul comunității din Feleacu, județul Cluj, în perioada 1992–2026, trecut la Domnul marți, 23 iunie 2026, a fost înmormântat joi, 25 iunie, în cripta din pridvorul bisericii noi a așezământului monahal, ctitoria sfinției sale.
Joi, de la ora 12:00, în biserica nouă a mănăstirii, a avut loc slujba de prohodire, fiind săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, alături de un sobor numeros de clerici.
Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Andrei a vorbit despre efemeritatea vieții
La finalul slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Andrei a rostit un cuvânt de învățătură, pornind de la versetele scripturistice: „Omul ca iarba, zilele lui ca floarea câmpului; aşa va înflori. Că vânt a trecut peste el şi nu va mai fi şi nu se va mai cunoaşte încă locul său” (Psalmul 102, 15–16), vorbind despre efemeritatea vieții.
Ierarhul a evocat personalitatea părintelui stareț Alexandru Ghenț, vorbind despre virtuțile acestuia și caracterizându-l drept un bun ctitor, care a avut o relație extraordinară cu credincioșii săi. „A fost un om credincios și, pe lângă faptul că a iubit slujbele Bisericii, a fost un om categoric, iar lucrul acesta l-a ajutat să realizeze ceea ce vedem. (…) S-a dăruit totalmente Bisericii și a intrat în cinul monahal”, a spus Înaltpreasfinția Sa.
Necrologul și îndătinatele iertăciuni
Părintele arhimandrit Dumitru Cobzaru, exarhul mănăstirilor din Arhiepiscopia Vadului, Feleacului și Clujului, a citit necrologul și îndătinatele iertăciuni. „Paroh și stareț, a transformat edilitar acest areal prin construirea noii biserici, a paraclisului, a altarului de vară, a casei-muzeu și a muzeului, precum și prin restaurarea bisericii voievodale, a casei monahale și a întregului complex.
Pe durata celor peste trei decenii de slujire, arhimandritul Alexandru Ghenț s-a remarcat prin grija sa părintească față de credincioșii care i-au fost încredințați și față de pelerinii în căutarea alinării sufletești, neobosit și implicat până la amănunt în tot ce s-a ctitorit la Feleacu. Spuneam aseară: dacă și-ar fi dorit Sfântul Voievod Ștefan cel Mare un fiu pentru Feleacu, acela ar fi fost, sigur, părintele Alexandru Ghenț, un vrednic urmaș al românului etern”, a conchis părintele Dumitru Cobzaru.
Trupul neînsuflețit al părintelui stareț și paroh Alexandru Ghenț, purtat în jurul bisericii
În cele din urmă, s-a constituit cortegiul funerar, iar sicriul cu trupul neînsuflețit al părintelui stareț și paroh Alexandru Ghenț a fost purtat în jurul bisericii, după care a fost înhumat în cripta special pregătită în partea stângă a pridvorului bisericii.
La slujba înmormântării, alături de marea comunitate parohială din Feleacu, de familie, rude și cei apropiați, au participat oficialități civile și militare, stareți și starețe de mănăstiri din cuprinsul Eparhiei Clujului, monahi și monahii, clerici, teologi și numeroși credincioși.
Scurtă biografie
Părintele arhimandrit Alexandru Ghenț s-a născut în data de 9 decembrie 1962, în localitatea Drăgești, județul Bihor, din părinții Barbura și Alexandru. A urmat studiile medii la Liceul Industrial „Sinteza” din Oradea, pe care l-a absolvit în anul 1981, iar apoi cursurile Seminarului Teologic Ortodox din Cluj-Napoca, absolvite în anul 1986.
După satisfacerea stagiului militar cu termen redus la Beiuș, între anii 1986–1987, și-a continuat formarea teologică la Institutul Teologic de Grad Universitar din Sibiu, între anii 1987–1991, devenind licențiat în Teologie în anul 1991. Între anii 1991–1992 a activat ca profesor de religie în Oradea.
În anul 1992, simțind chemare către viața monahală, a venit în Arhiepiscopia Clujului și a intrat în obștea Mănăstirii Nicula. În același an a fost tuns în monahism, iar în ziua de 1 mai, de sărbătoarea Izvorului Tămăduirii, a fost hirotonit diacon la Mănăstirea Nicula. La data de 19 mai 1992 a fost hirotonit preot în Catedrala Mitropolitană din Cluj-Napoca, pe seama Parohiei Feleacu.
Câteva zile mai târziu, la 25 mai 1992, a fost instalat paroh la Parohia Feleacu și stareț al Mănăstirii „Sfânta Treime” din Feleacu, asumându-și misiunea de a rectitori așezământul monahal și de a conserva ctitoria Sfântului Ștefan cel Mare.
Pe parcursul slujirii sale, s-a preocupat de formarea duhovnicească și pastorală, urmând, în anul 1999, cursuri de pastorală și metodologie didactică.
În semn de apreciere pentru activitatea sa, în anul 1999 a fost ridicat la rangul de protosinghel, iar în anul 2004 i-a fost acordată „Crucea Patriarhală” pentru clerici, cea mai înaltă distincție a Patriarhiei Române.
În luna iunie a anului 2014, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, l-a hirotesit arhimandrit, cu prilejul târnosirii bisericii noi și al binecuvântării întregului ansamblu monahal.
Părintele arhimandrit Alexandru Ghenț a slujit ca stareț al Mănăstirii Feleacu și paroh al comunității din Feleacu, județul Cluj, în perioada 1992–2026.
A trecut la Domnul marți, 23 iunie 2026, și a fost înmormântat joi, 25 iunie, în cripta din pridvorul bisericii noi a așezământului monahal, ctitoria sfinției sale.










