Jeremy Clarkson spune că e în remisie după diagnosticul de cancer: „A fost depistat la timp. Sunt cel mai norocos om din lume”
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 12:28
- Sănătate
- Ascultă știrea
Jeremy Clarkson a anunțat că este în remisie după cancerul de prostată, la câteva zile după ce a dezvăluit că trăiește cu această boală și îi îndeamnă pe bărbați să își facă controalele medicale.
„Sunt, fără îndoială, oficial, cel mai norocos om din lume”, a declarat fostul prezentator al emisiunii „Top Gear” într-un interviu acordat ziarului Sunday Times.
Clarkson a afirmat că a făcut un test al antigenului specific prostatic (PSA) în urmă cu două luni, care nu a evidenţiat niciun semn de cancer. „Era un tip agresiv de cancer. S-ar fi putut răspândi, ar fi putut ajunge la pancreas, ar fi putut ajunge oriunde, iar asta ar fi fost o problemă”.
Într-un videoclip distribuit în weekend pe pagina sa de Instagram, Clarkson a spus: „Ați observat că nu sunt mort. Motivul pentru care sunt bine este pentru că medicii au depistat cancerul de prostată devreme și l-au depistat devreme pentru că am fost testat”, scrie BBC.
În videoclip, Clarkson a continuat să îi îndemne pe ceilalţi să-şi facă testele, spunând că procedura este „doar o analiză de sânge în zilele noastre”: „vă rog, vă rog, vă rog, vă rog, mergeți și faceți un control”
Clarkson a declarat pentru Times că va continua să-şi facă analize de sânge periodice pentru a-şi monitoriza starea de sănătate şi că este conştient că cancerul ar putea reapărea. „Încerc să fiu optimist. Am decis să fac parte din cei 60% care nu suferă o recidivă”, a spus el.
„Dacă există măcar o singură persoană, o singură persoană pe lume, care se uită la «Clarkson’s Farm» şi îşi spune: «Ştii ce? O să mă duc să-mi fac un control», şi descoperă boala într-un stadiu incipient, iar aceasta este tratată, iar acea persoană duce o viaţă normală, atunci merită să fii un «plictisitor care vorbeşte numai de boli»”.
Starul din Top Gear a dezvăluit în cadrul noilor episoade ale serialului „Clarkson’s Farm” că a suferit o operaţie de îndepărtare a unei părți din prostată.
„Prostata, 10% din ea este moartă, partea unde este cancerul”. „Am făcut operația și sper doar să fi funcționat, încă nu știm” - a spus prezentatorul tv.











