Clujenii au învins la limită în derby-ul judeţului la handbal

Derby-ul Clujului la handbal masculin a fost câştigat la limtă de Universitatea, în faţa Potaissei Turda, scor 27-26, după ce la pauză tabela indica egalitate, 12-12.

Cele două echipe au mers cap la cap până în minutul 55, când echipa antrenată de Liviu Jurcă a reuşit să se desprindă la trei puncte, 27-24. În ultimul minut de joc oaspeţii au reuşit să marcheze două goluri.

„Sunt mulţumit de atitudinea băieţilor, lipsa acesteia era cauza rezultatelor slabe de până acum", a spus managerul „U" Transilvania, Mihai Tritean, pentru site-ul oficial. Cei mai buni marcatori ai clujenilor au fost Radu Lazăr cu 6 goluri, Cristinel Burcă şi Mihai Bogdan cu 5 reuşite, iar de la oaspeţi s-au remarcat Dediu (6), Pavel (5) şi Vizhbovsky (5).

Meciul a contat pentru etapa a IX-a a ligii naţionale la handbal iar la Sala Sporturilor „Horea Demian" au ajuns nu mai puţin de 300 de suporteri din Turda, care şi-au susţinut favoriţii.