EURO 2012 Campionatul European la fotbal începe azi. Vezi tot programul

Campionatul European de fotbal începe peste câteva minute, la Varşovia.

Jocul inaugural al competiţiei opune una dintre cele două gazde ale turneului final, Polonia, Greciei, fostă campioană europeană în 2004, pe stadionul naţional din Varşovia.

Selecţionerul Poloniei, Frantiszek Smuda, îi laudă pe oponenţi după performanţa din 2004: "Sunt perfecţi în apărare, au rămas o echipă greu de spart", a spus el, conform hotnews.ro.

"Nu îl avem pe Messi, deci principalul atuu trebuie să rămână disciplina, organizarea perfectă a jocului. Polonia, ca ţară gazdă, vrea să ajungă cât mai departe, obiectiv pe care îl avem şi noi", a replicat tehnicianul grecilor, Fernando Santos.TVR difuzează, în perioada 8 iunie - 1 iulie, toate cele 31 de partide din cadrul Campionatul European de Fotbal din Polonia şi Ucraina, dar şi rezumate, ştiri şi talk-show-uri dedicate acestui eveniment.

UPDATE  19.34 Polonia deschide scorul în minutul 18 prin Lewandowsk cu o lovitură de cap din centrul careului.

Partidele vor fi difuzate în direct sau înregistrat, pe TVR 1, TVR 2, TVR HD, dar şi pe Dolce Sport, în urma parteneriatului încheiat de televiziunea publică şi postul deţinut de Romtelecom, la sfârşitul anului trecut.

La TVR 1 şi TVR HD telespectatorii pot urmări meciuri în direct, de la orele 19:00 şi 21:45, în timp ce TVR 2 şi TVR HD vor difuza înregistrările partidelor din faza grupelor, transmise în direct de Dolce Sport, imediat după încheierea acestora, de la ora 00:00, arată realitatea.net.

SFERTURI DE FINALĂ

21 iunie: Sfert de finala 1: câştigătoare Grupa A - loc 2 Grupa B (Varşovia, ora 21:45) - TVR si Dolce Sport

22 iunie: Sfert de finala 2: câştigătoare Grupa B - loc 2 Grupa A (Gdansk, ora 21:45) - TVR si Dolce Sport

23 iunie: Sfert de finala 3: câştigătoare Grupa C - loc 2 Grupa D (Doneţk, ora 21:45) - TVR si Dolce Sport

24 iunie: Sfert de finala 4: câştigătoare Grupa D - loc 2 Grupa C (Kiev, ora 21:45) - TVR si Dolce Sport

SEMIFINALE

27 iunie: Semifinala 1: câştigătoare Sfert 1 - câştigătoare Sfert 3 (Doneţk, ora 21:45) - TVR şi Dolce Sport

28 iunie: Semifinala 2: câştigătoare Sfert 2 - câştigătoare Sfert 4 (Varşovia, ora 21:45) - TVR şi Dolce Sport

FINALA

1 iulie: Finala: câştigătoare Semifinala 1 - câştigătoare Semifinala 2 (Kiev, ora 21:45) - TVR şi Dolce Sport