Premieră: la EURO 2012, meciul Ucraina - Franţa (0-2) suspendat o oră din cauza furtunii

Premieră: la EURO 2012, meciul Ucraina - Franţa (0-2)  suspendat o oră din cauza furtunii
Meciul de fotbal dintre Ucraina şi Franţa a fost suspendat aproape o oră din cauza furtunii puternice din Doneţk. E prima dată, cel puţin în ultimii 20 de ani, când un meci de la campionatul european e suspendat din cauza vremii.

Speculaţiile conform cărora meciul urma să fie reprogramat, pentru mâine, au fost infirmate după ce UEFA a anunţat că meciul va fi reluat la ora 20. Meciul a fost suspendat în minutul 4 din cauza ploii torenţiale, cu fulgere şi tunete.

UPDATE

Meciul s-a încheiat cu victoria categorică a oaspeţilor, două goluri în doar trei minute: Menez deschide scorul cu un şut plasat din centrul careului în minutul 53, trei minute mai târziu Cabaye înscrie al doilea gol, din careu.

Iată echipele de start:

Ucraina: Piatov - Gusev, Mihalik, Kacheridi, Selin - Timosciuk, Nazarenko - Yarmolenko, Voronin, Konoplianka - Sevcenko.

Franţa: Lloris - Debuchy, Rami, Mexes, Clichy - Cabaye, A. Diarra - Menez, Nasri, Ribery - Benzema