Aur pentru Alina Dumitru, la Abu Dhabi

Sportiva antrenată la Cluj de Florin Bercean şi-a adăugat în palmares o nouă medalie.
Campioana olimpică la judo Alina Dumitru a câştigat luni medalia de aur, la Grand Prix-ul de la Abu Dhabi, Emiratele Arabe Unite. Dumitru a învins-o în finala categoriei 48 de kilograme pe Liudmila Bogdanova, din Rusia.

Rezultatul Alinei Dumitru vine la trei zile după ce o altă judoka de la lotul olimpic, coordonat de Florin Bercean şi Simona Richter, a devenit campioană europeană under 23. Este vorba de Andreea Chiţu, care s-a impus la categoria 57 de kilograme în competiţie găzduită de Sarajevo. Tot în Bosnia, Violeta Dumitru a obţinut bronzul, la 48 de kilograme, iar Ioana Matei a obţinut locul al cincilea, la 52 de kilograme.