Bătuţi de la „libere”: „U” Mobitelco a suferit a două înfrângere consecutivă

Baschetbaliştii de la „U” Mobitelco au pierdut al doilea meci consecutiv în acest sezon, 80-92 în deplasare cu Gaz Metan Mediaş, după o confruntare în care gazdele au beneficiat de 39 de aruncări libere, faţă de doar opt primite de clujeni.

„Studenţii" au reuşit să controleze meciul mai bine de un sfert şi jumătate, moment în care au ridicat piciorul de pe acceleraţie, iar gazdele au reuşit să apropie 37-39, scor cu care s-a intrat la pauza mare. Repriza secundă a fost, însă, la comanda elevilor lui Marcel Ţenter care, pe lângă Ivanovic, l-au avut în zi bună şi pe Mitchell. În schimb, de la „U" s-a remarcat doar Wright, însă rapidul conducător de joc n-a putut modifica de unul singur soarta partidei. Antrenorul Niksa Bavcevic a scos şi el în evidenţă, la final, diferenţa uluitoare în ceea ce priveşte aruncările libere: Mediaşul a aruncat de 39 de ori din spatele liniei de fault, în timp ce „studenţii" au beneficiat doar de opt astfel de momente. „Am încercat să le explic băieţilor, în vestiar, de ce nu am reuşit şi mi-a fost greu să o fac. Cum este posibil ca între două echipe egale ca valoare şi într-un meci echilibrat, mă întreb, cum este posibil ca noi să aruncăm doar de 8 ori de la linia de fault, iar ei de 39 de ori, în condiţiile în care am jucat în cea mai mare parte a meciului apărare zonă?", a spus croatul la finalul jocului. Clujenii au ieşit cu două înfrângeri şi o victorie din seria de trei derby-uri consecutive, iar joi vor avea parte de o partidă mult mai uşoară, pe teren propriu, contra nou-promovatei BC Timba Timişoara.