EURO 2012: Germania învinge Grecia, 4-2, şi mege în semifinale

Germania învinge aşteptat vineri seara la Euro 2012 împotriva Greciei, 4-2, şi merge în semifinalele competiţiei.

Scorul a fost deschis de Lahm în prima repriză, cu un şut în minutul 39 de la marginea careului.

Grecia a egalat în minutul 55 prin Samaras, din şase metri. Şase minute mai târziu, însă, Germania trece din nou în avantaj: 2-1 după ce Sami Khedira înscrie din interiorul careului, după o centrare a lui Boateng.

Germania a mărit diferenţa în minutul 67 prin Kose cu capul și în minutul 75 prin Reus, care șuteayă sub bară în poarta goală.

Ultimul cuvânt le-a aparţinut însă grecilor: penalty în minutul 88 după ce Boateng face henţ în careu. Arbitrul arată punctul cu var iar Sealpingidis transformă penalty-ul, este 4-2, scor final.

Germania merge astfel în semifinalele Euro 2012, unde va întâlni învingătoarea dintre Anglia şi Italia.