EURO 2012 Remiză la debutul campionatului european: Polonia - Grecia 1-1

Primul meci de la campionatul european de fotbal, între Polonia şi Grecia, s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Polonia a încheiat prima repriză cu un om în plus pe teren şi cu avantaj pe tabelă, dar a trebuit să se mulţumească, în final, cu o remiză: Grecia a reuşit să egaleze în inferioritate numerică prin Salpingidis în minutul 50. Ar fi putut să fie 1-2, dacă, la penalty-ul acordat în minutul 70, căpitanul Karagunis nu şi-ar fi ratat şansa.

Acesta este primul meci al campionatului european de fotbal, unde Lewadowski a deschis scorul cu o lovitură de cap din centrul careului, în minutul 18.

Iată echipele de start:

Polonia: Szczesny - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Blaszczykowski, Polanski, Murawski, Rybus - Obraniak - Lewandowski.

Grecia: Chalkias - Torosidis, Papadopoulos, Papastathopoulos, Holebas - Maniatis, Katsouranis, Karagounis - Sotiris, Gekas, Samaras