Franţa nu a produs minunea. Noua Zeelandă a câştigat la limită Cupa Mondială de rugby

Finala Cupei Mondiale de rugby a fost adjudecată de ţara gazdă, Noua Zeelandă, care a trecut de Franţa cu scorul de 8-7.

Finala Cupei Mondiale de rugby a fost câştigată de Noua Zeelandă, după un meci extrem de disputat, 8-7 cu Franţa.

Ţara gazdă a debutat în forţă şi a dominat clar prima jumătate de oră. Francezii s-au trezit după eseul "All Blacks" şi au pus stăpânire pe joc, mai ales în debutul reprizei secunde, când s-au apropiat la un singur punct, 7-8. Diferenţa au făcut-o ratările europenilor, care, totuşi, au ţinut piept marilor favoriţi ai competiţiei.

Medalia de bronz a fost cucerită de Australia, care s-a impus în finala mică în faţa Ţării Galilor, cu scorul de 21-18.