Franţa şi Anglia în "sferturile" Euro 2012

Franţa şi Anglia în
Suedia învinge Franţa în ultima zi a grupei D, 2-0, chiar dacă era deja eliminată, fără şanse de accedere în"sferturi".

Suedia a învins Franţa cu 2-0 prin Ibrahimobic în minutul 54 şi Larsson în minutul 90. Pe poziţia a doua în grupe după această înfrângere, Franţa va întâlni Spania în următoarea fază a competiţiei.

În aceeaşi grupă, tot în această seară, Anglia a câştigat meciul împotriva Ucrainei şi deci grupa, prin golul înscris de Rooney în minutul 48, şi va întâlni Italia în "sferturi".

Mai menţionăm, Suedia - Franţa a început cu un minut de reculegere în memoria unuia dintre cei mai cunoscuţi comentatori de fotbal din "Hexagon", Thierry Roland, care şi-a pierdut viaţa în urmă cu câteva zile.