Foto U-Banca Transilvania s-a despărțit de încă doi jucători / Cine a mai părăsit echipa lui Silvășan
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 08:03
- Sport
- Ascultă știrea
U-Banca Transilvania a anunțat încheierea colaborării cu doi jucători importanți care au contribuit în sezonul acesta la câștigarea titului de campioană a României a echipei din Cluj-Napoca.
U-Banca Transilvania s-a despărțit în această vară de patru jucători, ultimul plecat fiind Jeffery Taylor. Au mai închieiat colaborarea cu echipa lui Silvășan și Nighael Ceaser, Iverson Molinar, dar și Trey Woodbury.
Mulțumim, Jeffery Taylor!
U-Banca Transilvania anunță încheierea colaborării cu Jeffery Taylor, jucător sosit în vara anului trecut de la BC Wolves Vilnius. Fostul jucător al celor de la Real Madrid, echipă cu care a triumfat în Euroligă în sezonul 2017-2018, a sosit la Cluj-Napoca după trei sezoane petrecute în Lituania.
Taylor a îmbrăcat maioul echipei noastre în 44 de partide de-a lungul sezonului precedent, cele mai multe apariții consemnându-se în Liga Adriatică, unde a evoluat în 19 partide. Linia statistică a fostului nostru jucător a cuprins medii de 3.9 puncte, 2.1 recuperări și 1.2 pase decisive, de la începutul sezonului, până la ultimul duel din sferturile de finală.
Extrema americană a participat alături de U-Banca Transilvania și în BKT EuroCup, acolo unde a intrat pe parchet în 16 meciuri, adunând medii de 2.6 puncte, 2.9 recuperări și 1.4 pase decisive. Jeffery a contribuit la câștigarea titlului în LNBM, singura competiție de pe plan intern în care a strâns partide, izbutind 28 de puncte în cele 9 meciuri în care a fost introdus în teren de Mihai Silvășan.
Pe această cale, U-Banca Transilvania îi mulțumește pentru sezonul 2025-2026 și îi urează succes în noul capitol al carierei!”, a transmis U-BT în 24 iunie.
Mulțumim, Nighael Ceaser!
”U-Banca Transilvania nu îl va avea în lot pentru sezonul următor pe Nighael Ceaser. Fostul nostru pivot a sosit la Cluj-Napoca în luna noiembrie, de la Igokea m:tel Aleksandrovac.
Ceaser a început sezonul 2025-2026 în Bosnia și Herțegovina, însă după nouă meciuri jucate pentru formația din Aleksandrovac a ales să continue stagiunea îmbrăcând echipamentul alb-negru. 44 de partide a bifat Nighael pentru U-Banca Transilvania, dintre care 31 în Liga Adriatică și BKT EuroCup.
În 19 meciuri jucate în Liga Adriatică, pivotul originar din Texas a izbutit medii de 9.5 puncte, 5.5 recuperări și 1.6 pase decisive. Mediile din Liga Adriatică au fost asemănătoare cu cele din BKT EuroCup, acolo unde Nighael a reușit în fiecare dintre cele 12 partide câte 7.5 puncte, 5.5 recuperări și 0.9 pase decisive.
Pe plan intern, Nighael a intrat pe parchet în toate cele 10 partide din LNBM, respectiv în cele 3 dueluri de la Final 8-ul Cupei României, adunând în total 107 puncte pentru U-BT în competițiile din România.
Pe această cale, U-Banca Transilvania îi mulțumește pentru sezonul 2025-2026 și îi urează succes în noul capitol al carierei!”, a transmis U-BT în 23 iunie.
Mulțumim, Iverson Molinar!
”U-Banca Transilvania confirmă despărțirea de Iverson Molinar înaintea noului sezon. Fostul nostru conducător de joc a sosit în vara anului 2025 din Israel, de la formația Hapoel Be’er Sheva. Sud-americanul a evoluat pentru U-Banca Transilvania în 53 de partide de-a lungul stagiunii anterioare. 
Cele mai multe prezențe le-a bifat în Liga Adriatică, acolo unde a strâns 23 de apariții, izbutind medii de 13.1 puncte, 2.1 recuperări și 3.4 pase decisive. În cealaltă competiție europeană, BKT EuroCup, Iverson a intrat pe parchet în 17 partide, având medii de 13.9 puncte, 1.9 recuperări și 3.9 pase decisive.
Molinar a contribuit la câștigarea tuturor trofeelor de pe plan intern. Fundașul originar din Panama a intrat pe parchet în 13 partide din totalul de 14 disputate de U-Banca Transilvania în LNBM, Cupa și SuperCupa României, fiind responsabil pentru 167 de puncte.
Pe această cale, U-Banca Transilvania îi mulțumește pentru sezonul 2025-2026 și îi urează succes în noul capitol al carierei”, a transmis U-BT în 19 iunie.
Mulțumim, Trey Woodbury!
”U-Banca Transilvania anunță despărțirea de Trey Woodbury. Americanul originar din Las Vegas, Nevada, a îmbrăcat echipamentul echipei noastre pentru un singur sezon, după ce vara trecută a sosit de la ARIS Salonic.
Fundașul în vârstă de 26 de ani a intrat pe parchet în 55 de meciuri pentru U-Banca Transilvania, din totalul de 61 jucate de echipa noastră în sezonul 2025-2026.
Dintre cele 55 de meciuri, 42 au fost în cele două competiții europene în care U-Banca Transilvania a fost angrenată în sezonul recent încheiat. „Woody” a bifat 22 de meciuri în Liga Adriatică, înscriind 190 de puncte, și 20 în BKT EuroCup, unde a izbutit 200 de puncte.
Woodbury a pus umărul la câștigarea tuturor trofeelor puse în joc pe plan intern. Singurul meci în care fundașul nu a evoluat a fost meciul 1 din sferturile de finală. În rest, „Woody” a fost prezent în toate celelalte 13 partide pe care U-Banca Transilvania le-a jucat în România în stagiunea 2025-2026, adunând 84 de puncte în total, dintre care 54 în LNBM, 19 în Cupa României și 11 în SuperCupă.
Cele mai bune performanțe ale fostului nostru jucător în funcție de competiție:
Liga Adriatică: 18 pct., 4 rec., 7 pd., 20 ef. contra KK Split, pe 22 decembrie
BKT EuroCup: 28 pct., 3 rec., 6 pd., 27 ef. contra Hapoel Ierusalim, 4 februarie
LNBM: 15 pct., 2 rec., 3 pd., 18 ef. contra CSM Oradea, 1 iunie
Pe această cale, clubul nostru îi mulțumește lui Woodbury și îi urează succes în noul capitol al carierei lui!”, a mai transmis U-BT în 8 iunie.











