„U" BT Mobitelco, în formă de zile mari: Clujenii au învins la 18 puncte pe BC Timişoara

„U
Eşecul de la BCM Piteşti, din ultima deplasare importantă, a fost duşul rece de care baschetbaliştii lui Dorin Pintea aveau nevoie. Aseară, „studenţii" s-au mobilizat şi au jucat excelent pentru o victorie importantă, 90-72, împotriva celor de la BC Timişoara.

Mihai Silvăşan şi Josh Sparks, cu 19, respectiv 17 puncte, au fost principalii marcatori din tabăra gazdelor, într-un meci care a avut două părţi diferite. Primele două sferturi au fost echilibrate, cele două echipe împărţindu-şi perioadele de dominare, iar la pauza mare, „U" avea un avantaj de doar două puncte, 38-36. În repriza secundă, însă, clujenii au apăsat pe acceleraţie şi au început să-şi mărească avantajul, fără ca bănăţenii să mai poată replica. S-a terminat 90-72, iar echipa lui Dorin Pintea a urcat pe locul doi în Liga Naţională, la egalitate cu liderul CSU Sibiu, dar cu un meci mai mult disputat. Pintea nu s-a ferit să-şi laude jucătorii la finalul partidei, spunând că elevii săi au ştiut să-şi facă meciul uşor. „În seara aceasta sunt foarte mulţumit de prestaţia echipei, ţin să-i felicit pe jucători pentr acest meci, pentru aportul adus atât în apărare, cât şi în atac. Se pare că ne-am făcut meciul mai uşor decât am fi crezut. Ne-am pregătit foarte bine toată săptămâna şi am abordat foarte bine jocul. Moral stăm bine, dar trebuie să legăm mai multe victorii, nu două sau trei", a spus Dorin Pintea, la finalul partidei de aseară.

Pentru „studenţi" urmează meciul de pe terenul campioanei CSU Ploieşti, în derby-ul baschetbalistic al României din ultimii ani. Partida se va juca sâmbătă, de la ora 20:00, în direct la Digisport.

Rezultate înregistrate în meciurile disputate în cadrul etapei a IX-a a Ligii Naţionale de baschet masculin:

Rezultatele complete ale etapei, care a programat meciuri începând de sâmbătă, sunt următoarele: CSU Asesoft Ploieşti-Energia Rovinari 84-82, CSU Atlassib Sibiu-BCM U Piteşti 91-71, Concordia Chiajna-SCM U Craiova 67-93, Steaua CSM Eximbank Bucureşti-Farul Constanţa, 100-58, U BT Mobitelco Cluj-BC Timişoara 90-72 şi BC Timba Timişoara-Gaz Metan Mediaş 74-94.

Partida dintre BC Mureş şi CSM Oradea a fost amânată deoarece opt jucători şi antrenorul orădenilor, Cristian Achim, au fost diagnosticaţi cu toxiinfecţie alimentară, fiind internaţi în spital de joi.

După nouă etape derulate în stagiunea internă, primele trei locuri sunt ocupate de echipele CSU Asesoft Ploieşti, CSU Atlassib Sibiu şi U BT Mobitelco Cluj, toate cu câte 17 puncte. Clujenii au un meci în plus disputat.

Etapa a X-a a Ligii Naţionale programează partide în 30 noiembrie.