"U" Mobitelco - Gaz Metan Mediaş 59 - 84 (final)

"U" Mobitelco Cluj-Napoca a fost învinsă cu scorul de 59-84 de Gaz Metan Mediaş sâmbătă seară la Sala Sporturilor "Horia Demian".

"U" Mobitelco a pierdut cu scorul de 59-84, fiind una din cele mai grele înfrângeri din ultima perioadă. Clujenii au încercat să revină în joc în primele minute ale sfertului trei, când au redus diferenţa la 14 puncte. Oaspeţii au revenit rapid în joc, au refăcut avantajul de 20 de puncte şi au închis meciul înainte de ultimul act.

La pauză scorul este 31-53 pentru Gaz Metan Mediaş. Un prim sfert echilibrat şi un act secund aflat la discreţia oaspeţilor, care au marcat din aproape orice poziţie, în condiţiile în care Marcel Ţenter şi-a rulat în permanenţă jucătorii.

Marcel Ţenter şi Zoran Krstanovic au fost aplaudaţi de 2.000 de spectatori la revenirea la Cluj.

Marcatorii au fost (conform site-ului oficial al U-Mobitelco):

"U" Mobitelco: Nikolov 15 (4 rec., 3 p.d.), Silvasan 14 (2 rec.), Barnette 9 (16 rec., 3 p.d.), Strowbridge 7, Wright 7 (6 p.d., 3 rec.), Djapa 4 (5 rec.), Baciu 3.

Gaz Metan: Shiloh 17, Ivanovic 15 (6 rec.), Lilov 11, Mladenovic 9, Mandache 9 (5 rec.), Krstanovic 6, Nicoara 6, Dundjerski 6 (6 p.d.), Gutoaia 5.