"U" Olimpia Cluj a suferit o înfrângere categorică în turul play-off-ului Women's Champions League

| Foto: frf.ro

Campioana României la fotbal feminin a pierdut pe terenul celor de la Slavia Praga, scor 5-0.

Ajunse în această fază a competiției după succesele din mini-turneul disputat la Alba Iulia, clujencele au dat peste un adversar de top. Diferența dintre cele două formații a fost evidentă încă din startul jocului.

Slavia Praga a marcat rapid două goluri, în minutele 4 și 9, prin Nekesa, iar până la pauză, Khyrova (42) a punctat și ea. Trupa din Cehia a continuat să forțeze și în actul secund, iar Divisova (81) și Krivska (89) au înscris pentru o victorie cu 5-0.

Echipa de start "U" Olimpia Cluj:

41. Blazek (GK) – 22. Stamate (8. Bumbar 46), 21. Sigheartău (14. Borodi 75) , 2. Lindahl, 15. Pînzariu – 11. Bâtea, 6. Giurgiu, 5. Johnson – 10. Țabur, 90. Marcu (cpt.), 99. Bălăceanu

Returul din play-off-ul UEFA Women’s Champions League este programat miercuri, 18 octombrie, de la ora 18:00, pe Cluj Arena.