Victorie de serviciu: "U" Mobitelco a câştigat la Giurgiu

Victorie de serviciu:
Baschetbaliştii de la „U" Mobitelco n-au avut emoţii în confruntarea de luni seara, de la Giurgiu, cu CSS, pe care au tranşat-o cu scorul de 76-50. Derek Wright jr. a fost cel mai bun om al „studenţilor", conducătorul de joc terminând partida cu 23 de puncte, 6 recuperări şi 5 intercepţii. „U" va juca următorul meci vineri, pe teren propriu, cu nou promovata BC Farul Constanţa.

Giurgiuvenii s-au ţinut pe poziţii în partida de luni doar în primul sfert, pe care şi l-au adjudecat cu 18-12, dar n-au mai avut replică în actul secund când, practic, s-a scris soarta partidei. La pauza mare, „U" avea deja un avans liniştitor, 36-23. Până la final, clujenii n-au mai scăpat jocul din mâini, obţinând a şasea victorie stagională. Până în prezent, elevii lui Niksa Bavcevic au pierdut doar două partide, cu CSU Ploieşti şi Gaz Metan Mediaş. În întâlnirea de luni, de la Giurgiu, Derek Wright jr. şi-a trecut în cont 23 de puncte, iar Cătălin Baciu, Sean Barnette şi Hristo Nikolov au marcat fiecare câte 13 puncte. De la gazde, Simmons şi Thomas au fost cei mai buni marcatori, cu 11 puncte fiecare. „Am tratat meciul cu seriozitate şi sunt bucuros că am câştigat. Nu-i va fi uşor nimănui să câştige la Giurgiu, tocmai de aceea sunt mulţumit de această reuşită", a spus Niksa Bavcevic la finalul partidei. Pentru „U" Mobitelco urmează meciul de vineri, de pe teren propriu, contra BC Farul Constanţa. Partida se va juca de la ora 19:45, în Sala Sporturilor „Horia Demian".