Video Un lot din Autostrada Transilvania se deschide luna viitoare: ''În 2026 vom da în trafic 100 km noi de autostradă în Sălaj, Cluj și Bihor”
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 13:00
- Eveniment
- Ascultă știrea
Un nou lot din Autostrada Transilvania se apropie de deschiderea circulației. Tronsonul Zimbor – Poarta Sălajului, cu o lungime de aproximativ 12 kilometri, ar urma să fie recepționat și deschis în luna iulie 2026, potrivit informațiilor transmise de secretarul de stat Horațiu Cosma.
Lucrările au ajuns la un stadiu fizic de aproximativ 98–99%, iar constructorul UMB finalizează ultimele intervenții la nodul rutier Românași și remediază o alunecare de teren apărută pe un debleu al autostrăzii. Pe tronson au început deja testele.
Deși are doar 12 kilometri, sectorul este unul dintre cele mai dificile de pe Autostrada Transilvania, cu viaducte de peste 3 kilometri lungime cumulată, lucrări masive de excavații, ziduri de sprijin și soluții de stabilizare a versanților.
„După o lungă așteptare vom circula, în curând, pe sectorul dintre Zimbor și Poarta Sălajului. Mai e puțin de lucru. Stadiul în teren este de 98-99%. În aceste zile, constructorul român finalizează ultimele lucrări la nodul rutier Românași și remediază ultima alunecare de teren apărută pe un debleu al autostrăzii. Deja au început testele. În luna iulie vom face recepția la terminarea lucrărilor și vom deschide circulația pe cei 12 kilometri dintre Zimbor și Poarta Sălajului”, a declarat Horațiu Cosma.
În paralel, lucrările continuă și pe sectorul Nădășelu – Zimbor, care măsoară aproximativ 30 de kilometri. Potrivit oficialului din Ministerul Transporturilor, viaductele de la Nădășelu și Mihăiești au depășit deja un stadiu fizic de 70%, iar estimarea actuală este că lucrările principale realizate de UMB vor fi finalizate în luna august.
„Anul 2026 va fi, fără îndoială, unul dintre cei mai buni ani din istoria Autostrăzii Transilvania. Vom muta traficul de pe DN1 pe autostradă. În 2026 vom da în trafic aproximativ 100 de kilometri noi de autostradă în județele Sălaj, Cluj și Bihor”, a mai transmis Horațiu Cosma.











