Mircea Abrudean (PNL), după ce a picat guvernul colegului de partid, Adrian Veștea: 'Cei care au votat în afara congresului PNL, vor fi sancționați ca atare'
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 07:16
- Politica
- Ascultă știrea
Mircea Abrudean, presedintele Senatului, și Robert Sighiartau, secretarul general PNL, au susținut o declarație de presă dupa ce au participat la ședința comună a Senatului și Camerei Deputaților pentru investirea Guvernului condus de premierul desemnat Adrian Vestea, la Palatul Parlamentului din București, luni, 22 iunie 2026.
”Suntem la finalul ședinței plenului reunit al celor două camere pentru învestirea propunerii de prim-ministru și a listei de miniștri aferentă, rezultatul votului, așa cum a fost comunicat 189 de voturi ”pentru” din 233 necesare confirmă faptul că o propunere făcută fără consultarea partidului din care provine partidul desemnat, deci fără transparență, fără consultări, nu a fost acceptată de parlament.
Partidul Național Liberal nu a susținut această propunere și nu a votat această propunere cu excepția câtorva colegi care s-au situat în afara hotărârilor congresului PNL de ieri și care vor fi sancționați ca atare”, a transmis președintele Senatului, Mircea Abrudean.
Robert Sighiartău, secretarul general PNL a spus imediat după votul din Parlament că România a pierdut aproape șapte săptămâni din cauza crizei politice și a acuzat presiuni exercitate asupra PNL, numind Guvernul Veștea, ”Guvernul trădării” și accentuând faptul că ”nu poți construi pe trădare și pe corupție morală”.
„Au fost 48 de zile pierdute pentru România și pentru români. Au fost 48 de zile de presiune pe Partidul Național Liberal și pe cei care au avut doar să respecte voința cetățenilor și alegătorilor care i-au trimis în Parlamentul României. Partidul Național Liberal este un partid responsabil. Cei care au votat astăzi acest guvern al trădării nu mai fac parte din Partidul Național Liberal. Ștampila trădării îi va urmări toată viața”, a transmis Sighiartău.











