”U” - Wiener Neustadt 1-2. Voican a mai spălat din rușine

Lovitura de începere a meciului a fost dată de Remus Câmpeanu, cel care s-a aflat pe teren la meciurile dintre cele două echipe din 1965, din Cupa Cupelor.
 ”U” întâlnește echipa austriacă Wiener Neustadt, în Antalya. Acum aproape 46 de ani, cele două echipe s-au întâlnit în cupele europene, într-o dublă manșă, încheiată 3-0 pentru Universitatea, la general (1-0 în Austria și 2-0 pe Municipal). Pe teren s-a aflat atunci și Remus Câmpeanu, aflat acum cu echipa în Antalya.

La meci vor asista Dumitru Dragomir, președintele LPF, și Răzvan Lucescu, selecționerul naționalei României.

”Mi-aș dori ca unul dintre jucătorii Universității să fie selecționat în naționala României. Ar fi un eveniment ca, după mult timp, un jucător al echipei să fie convocat”, a spus Florian Walter.

”U”: Boșneag - Buhuș, Munteanu, Cucui, Rodriguez - Delgado, Balde, Păcurar, Voican - Machado, Morar

Comentariul meciului invers cronologic:

Partida s-a încheiat. Meci modest făcut de Universitatea, care a ajuns greu la poartă. E drept, penalty-ul din care au marcat austriecii golul victoriei a fost excesiv de ușor acordat.

Minutul 90+1: probabil ultima șansă de poartă a meciului. Mingea ajunge la Țene, la 16 metri, care trage cu dreptul aiurea

Min. 88: șut bun Felix, prins greu de lângă bară de Matache

Min. 86: GOOOOL ”U”, 1-2: șutul lui Tony a fost deviat până la VOICAN, care a marcat la colțul lung, cu stângul

Min. 75: Matache repară o greșeală a lui Mendy

Min. 73: șut superb Tony, portarul Fornezzi respinge

Min. 67: ocazie mare a lui ”U”. Lemnaru a tras în bară, apoi un fundaș a respins de lângă Țene

Min. 63: schimbări la ”U”: intră Izvoranu, Mendy, Bușcă, Lemnaru, V. Gheorghe, Tony, Țene

Min. 58: GOL WIENER N, 0-2. Aigner a transformat penalty-ul, deși Matache ghicise colțul și aproape reușise să îl oprească

Min. 57: penalty pentru austrieci, făcut de Buhuș

Min. 52: ocazie mare pentru ”U”. Centrare Delgado, Morar nu a reușit să trimită în plasă, cu capul, de la 6 metri

Min. 51: Kolousek scapă singur, dar Matcahe se opune

Min. 50: preluare frumoasă și șut al lui Machado, pe lângă poartă

A început repriza a doua. Matache a intrat în locul lui Boșneag, în rest nicio schimbare la pauză la ”U”.

Gata prima repriză. Numai câteva ocazii de gol. Ale noastre au fost mai multe, ale lor, mai mari.

Min. 33: GOL WIENER N, 0-1. Fază rapidă de atac a austriecilor, centrare Kolousek în fața porții, de unde Simkovic trimite în plasă

Min. 32: șut Machado, dar din unghi, din afara careului. Mingea ajunge în brațele portarului

Min. 29: centrare Păcurar, Voican șutează din unghi închis și nu găsește poarta

Min. 24: ocazie austriacă. Boșneag a scăpat mingea din mâini, la o centrare, iar un adversar a liftat balonul peste portar, dar și peste poartă

Min. 17: centararea lui Machado îl pune în dificultate pe portarul lui Wiener Neustadt

Min. 15: reluare a lui Cucui, pe lângă poartă

Min. 10: Sadovic a scăpat singur cu Boșneag, dar a ratat

Min. 8: șut cu stângul Delgado, peste poartă

Min. 2: șut al austriecilor, deviat de Munteanu în plasa laterală