Baschetbaliştii clujeni au pierdut primul meci al finalei mici a campionatului

Steaua CSM Eximbank a învins-o cu scorul de 82-75 (23-27, 15-12, 26-17, 18-19) pe U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, vineri, în Sala Mihai Viteazul din Capitală, în primul meci din finala mică a Ligii Naționale de baschet masculin.

Steaua a avut un început mai bun de meci, dar după primele zece minute ''U'' avea avantaj de trei puncte, 23-27. La jumătatea meciului, Steaua s-a apropiat la un singur punct de adversara sa, 38-39. Steliștii au avut un sfert trei foarte bun, în urma căruia au trecut în avantaj, iar cu zece minute înainte de final conduceau cu 64-56. În ultimul sfert, gazdele s-au desprins la 16 puncte pe tabela de marcaj, 75-59, iar apoi au putut gestiona fără probleme jocul, câștigând cu 82-75, scrie agerpres.ro.

Cel mai bun om al învingătorilor a fost Nikola Malesevic, cu 18 puncte, 7 recuperări, dar evoluții notabile au avut și Bill Amis, 16 p, 5 rec, Marko Marinovic, 13 p, 4 rec, 9 pase decisive, și Pankracije Barac, 13 p.

MVP-ul oaspeților a fost Kyndall Dykes, cu 23 p, 3 rec, 4 pd, sprijinit de Ivan Zigeranovic, 20 p, 5 rec.

Finala mică are loc după regula cel mai bun din trei partide, următoarea fiind programată pe 25 mai, la Cluj-Napoca.