FOTBAL. "U" încheie cantonamentul cu victorie, 1-0 împotriva Neftchi Baku

FOTBAL.
Universitatea Cluj a încheiat cantonamentul din Austria cu o victorie la limită, 1-0 împotriva echipei Neftchi Baku din Azerbaidjan.
Managerul general Marian Pană şi antrenorul Cristi Dulca au preferat să alinieze în teren formula Matache – Unguruşan, Munteanu, Izvoranu, Belosevic – Reinaldo, Balde – Ionescu, Lemnaru, Cojocnean – Machado.

Prima ocazie de gol le-a aparţinut azerilor, în minutul 28, când un atacant a scăpat singur cu portarul Matache, a şutat puternic, dar clujeanul a scos mingea de sub bară. Două minute mai târziu Lemnaru a deschis scorul cu o lovitură de cap.

în a doua repriză Ionescu, Balde şi Matache au fost înlocuiţi cu Cvirik, Castro şi respectiv Huţan. Acesta din urmă a fost însă schimbat în minutul 75 cu Boşneag. De asemenea Unguruşan a fost schimbat cu George Buşcă în minutul 88.

“U” a fost pe punctul de a mări diferenţa pe tabelă, după  un şut al lui Machado în ultimul minut de meci, dar şutul a mers pe lângă bară.