Plecat de la U-BT, Jeffery Taylor a fost prezentat oficial de noua sa echipă
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 12:07
- Sport
- Ascultă știrea
Jucătorul în vârstă de 37 de ani a decis să revină în țara natală după experiența de la Cluj-Napoca.
După doar un an petrecut în România, Jeffery Taylor s-a despărțit de "studenți" și a decis să revină în orașul natal. Mai precis, experimentatul baschetbalist a ajuns la un acord cu suedezii de la Norrkoping Dolphins, formație care l-a prezentat deja oficial.
"Sentimentul de a mă întoarce acasă este incredibil și este un moment de <<închidere a cercului>> pentru mine. Norrkoping va fi întotdeauna casa mea și a fost întotdeauna numărul unu în inima mea. Aștept cu nerăbdare să îmbrac tricoul echipei și să reprezint Norrkoping Dolphins.
Decizia a fost foarte ușoară, mi-am dorit dintotdeauna să-mi închei cariera acasă, la Norrkoping Dolphins", a transmis experimentatul baschetbalist.
Campion al Euroligii în 2018 cu Real Madrid, Jeffery Taylor a jucat în 44 de partide de-a lungul sezonului precedent pentru U-BT. Suedezul a înregistrat medii de 3.9 puncte, 2.1 recuperări și 1.2 pase decisive în ABA League și 2.6 puncte, 2.9 recuperări și 1.4 pase decisive în EuroCup.











