Universitatea Cluj luptă astăzi pentru calificarea în grupele Cupei României

| Foto: FC Universitatea Cluj

"Studenții" se duelează cu Metalul Buzău, nou-promovată în liga secundă.

Liderul Superligii încearcă să obțină pentru al treilea an consecutiv prezența în grupele Cupei României, competiție ce reprezintă unul dintre principalele obiective ale Universității Cluj în actuala stagiune.

Neînvinși în campionat, elevii lui Ioan Ovidiu Sabău dau în play-off-ul competiției peste Metalul Buzău, formație nou-promovată în liga secundă. Gazdele de astăzi au parte de un început modest de sezon, cu o victorie și 3 înfrângeri în primele runde ale eșalonului secund.

Așa cum a anunțat încă de la începutul săptămânii, antrenorul Universității Cluj se va baza la jocul de Cupă pe jucătorii care au prins minute puține în startul sezonului, iar fotbaliști precum Jasper van der Werff și Daniel Lasure au șanse mari să bifeze primele minute în alb și negru.

Partida dintre Universitatea Cluj și Metalul Buzău, din play-off-ul Cupei României se va disputa astăzi, de la 17:00.