"Viruşii verzi" se întorc acasă cu tricourile lui Bourceanu, Nikolic şi Geraldo. Informaţii din culisele meciului

Fotbaliştii de la Sănătatea au pierdut meciul cu Steaua, dar se întorc acasă cu câteva "trofee".

Sănătatea Cluj a pierdut joi seara, în direct la ProTV, meciul cu Steaua, scor 0-4. Totuşi, fotbaliştii din liga a treia au destule satisfacţii. ziuadecj.ro a aflat câteva dintre informaţiile de culise ale celei mai importante partide din cariera multora dintre jucători.

• deplasarea la Buzău a fost o adevărată excursie. Fotbaliştii au dormit o noapte la Bran, localitate pe care au şi vizitat-o, apoi au trecut pe la Bucureşti şi au strâns impresii de la ProTV, de la Casa Fotbalului şi de pe Naţional Arena
  • jucătorii l-au cunoscut în seara dinaintea meciului, la motelul unde erau cazaţi, pe noul lor coleg Ionel Ganea. Fostul internaţional le-a dat câteva sfaturi în vestiar, înaintea meciului, în special referitor la cum să se apere în faţa Stelei
  • "viruşii verzi" nu au plănuit să câştige, dar speranţa lor era să intre la pauză cu 0-0. "Speram să intre în criză şi să înceapă să greşească", a mărturisit unul dintre jucători. Din păcate pentru clujeni, Steaua a deschis scorul încă din minutul 2
  • cel mai aşteptat moment a fost cel de la final, când clujenii au solicitat tricouri de la adversarii lor. Tricoul lui lui Bourceanu a ajuns la Hoca, cel al lui Costea, la Nicula, al lui Geraldo, la Todoran, al lui Nikolic, la Kiss, iar al lui Bicfalvi, la portarul Pâglişan
  • chiar dacă au pierdut, fotbaliştii au chefuit după meci cum se cuvine, împreună cu cei aproximativ 30 de membri ai galeriei. Petrecerea a ţinut până a doua zi dimineaţă, la ora 6

Pentru portarul Sabin Pâglişan, unul dintre cei mai apreciaţi clujeni în meciul cu Steaua, momentul a fost special. El şi-a amintit de prima sa partidă importantă din carieră. "În 1992, am jucat cu echipa mea de atunci, Unirea Dej, contra Stelei. Am pierdut tot cu 4-0. Eu am intrat la 3-0 şi am luat gol de la Panduru. Mă gândesc să mă retrag. Voi putea spune despre cariera mea că s-a desfăşurat între două partide cu Steaua", a spus Pâglişan, care a mai evoluat la Unirea Alba Iulia, "U", CFR şi Gloria Bistriţa.

Sănătatea a pierdut cu 4-0 meciul cu Steaua, de la Buzău. Golurile au foat marcate de Nikolic, în minutul 2, de Prepeliţă, în minutul 31, de Martinovic, în minutul 50, şi de Dorinel Popa, în minutul 87.