Schweinsteiger aduce victoria pentru Bayern cu FC Basel, cu un minut înainte de final

Bayern Munchen a întors rezultatul din meciul de aseară cu FC Basel şi a reuşit să câştige cu 2-1, prin două goluri reuşite de Bastian Schweinsteiger (foto), primul din penalty, iar cel de-al doilea în penultimul minut din meci.
FC Basel areuşit să deschidă scorul prin Alexabder Frei, în minutul 18, însă după pauză Schweinsteiger a reulit să egaleze, din penalty, după ce Muller a fost faultat.

Acelaşi Schweinsteiger a reuşit golul virotiei, în minutul 89.

În urma acestui rezultat Bayern Munchen are 6 puncte şi este urmată în clasamentul grupei E din Liga Campionilor de AS Roma şi CFR Cluj, cu câte 3 puncte, respectiv de FC Basel, care are 0 puncte.

Cei doi antrenori, Thorsten Fink şi Louis Van Gaal, au început su utilizat următoarele „11”:

FC Basel - Costanzo – Abraham, Inkoom, Safari, Ferati- Shaqiri (Chipperfield 80), Yapi (Almerares 90), Stocker, Huggel (Cabral 87) – Streller, Frei.

Bayern Munchen Butt - Lahm, Badstuber, Van Buyten, Pranjic – Schweinsteiger, Van Bommel - Altintop (Gomez 46), Kroos (Olic 56), Müller - Klose (Tymoshchuk 77).